Záchovná (konzervační) stomatologie
Jak již z názvu vyplývá, tento stomatologický obor se zaměřuje na stav dutiny ústní nejen z hlediska funkčního, ale také estetického. Pokud pacient potřebuje opravit poškozený zub, vždy se maximálně snažíme co nejvíce ho zachovat v jeho původním stavu, při ošetření vždy využíváme co nejšetrnější metody. Aby ale chrup zůstal co nejdéle v původním stavu, záleží hlavně na pacientech, aby svůj chrup správně čistili a zejména aby docházeli na preventivní prohlídky. Cílem konzervační stomatologie je léčebně preventivní činnost a ne opakované opravování zubů.
Zubní výplně, korunky a zubní náhrady
Pokud dojde ke ztrátě části zubu vlivem úrazu nebo zubního kazu, je nutné chybějící část zubu nahradit výplní, ta by měla obnovit funkci a vzhled zubu. Podle druhu poškození se použije buď amalgamová výplň, sklokeramická nebo fotokompozitní-bílá výplň.
Mezera v zubech, která vznikla po vytažení zubu se řeší buď korunkou nebo můstkem, který ji překlene. Je třeba zhotovit korunky na zuby sousedící s mezerou. Jinou možností je nahrazení chybějícího zubu implantátem, to ale není vždy a za všech okolností možné, neboť kost musí být dostatečně kvalitní. V zásadě lze zhotovit korunka téměř na jakýkoliv zub, ale kořen zubu musí být dostatečně pevný a dlouhý a okolní dáseň zdravá. Proto před zhotovením korunky se provádí důkladné klinické a rentgenologické vyšetření.
Pokud je nutné, aby pacientovi byla zhotovena zubní náhrada, je třeba provést rtg snímky, otisk obou čelistí do pružné otiskovací hmoty, podle kterého se v laboratoři vyrobí náhrada, Pacient je podrobně seznámen jak s náhradou zacházet a jak o ni bude pečovat. Náhrada si v ústech teprve sedá, proto se mohou objevit nepříjemné otlaky a zubní náhradu je třeba opravit (ubrousit). I se zubní náhradou musí pacient docházet na pravidelné preventivní prohlídky, neboť je nutné posoudit a kontrolovat stav dásní.
Léčba zubního kazu
Zubní kaz se dá samozřejmě léčit, ale vždy je lepší vzniku kazu předcházet a to prováděním správné ústní hygieny a zejména návštěvou v zubní ordinaci. Pokud si chrup nebudete pravidelně čistit, zůstanou v ústech zbytky potravy a vytvoří se zubní plak, což je lepkavá hmota na povrchu zubu, která se skládá z mikrobů. Bakterie vytváří kyselinu mléčnou, ta způsobuje demineralizace skloviny a nastává proces, při kterém se zubní kaz vytváří.Prvním příznakem může být to, že zub bolestivě reaguje na horké či studené jídlo nebo tekutiny. Bez včasného ošetření zubu můžou nastat i vážné komplikace jako je například absces nebo dokonce ztráta zubu. Proto určitě nepodceňujte návštěvu u stomatologa, pravidelně docházejte na preventivní prohlídky, neboť jen tak lze včas zubní kaz odhalit a zvolit odpovídající léčbu.
Extrakce zubu
Vytažení zubu patří mezi nejčastější stomatochirurgické výkony. Provádí se v lokálním umrtvení a pouze tehdy, kdy zub nejde zachránit. Před samotným výkonem je nutné stomatologa seznámit s léky, které užíváte. Po aplikaci anestetika pacient již nic necítí a zub může být vytažen. Bolest, pokud se po extrakci objeví, je zvládnutelná běžnými analgetiky dostupnými v lékárně. Hojení probíhá tak, že rána je nejprve vyplněna krevní sraženinou. Porucha hojení může nastat v případě, že dojde k poruše krevní sraženiny. Potom je třeba provést výplachy a vložit drén. K těmto případům ale dochází ojediněle.
Onemocnění dásní a parodontu
Onemocnění dásní se dá rozdělit do dvou fází, kdy v první fázi se dásně zanítí a opuchnou, obvykle dochází k lehkému krvácení zejména při čištěním zubů. Už to by měl být pro každého signál, že není něco v pořádku. V počáteční fázi ještě nedochází k poškození závěsného aparátu zubu ani kosti, ale pokud pacient v co nejbližší době nezahájí léčbu, může toto onemocnění přerůst v parodontitidu, neboť vzniklé parodontální choboty se budou prohlubovat a závěsný aparát zubu s kostí se postupně zničí. Pak může dojít k úplné ztrátě zubů, neboť chrup zůstává bez jakéhokoliv upevnění.